Sweet diary..

Be my fucking Jesus!

1. září 2013 v 21:10 | Corneille
Today I've realized that I love the idea of a dirty man being my latex Jesus. I just keep thinking about that. It's very hot!!!!

The feeling

9. srpna 2013 v 14:58 | Corneille

The moment when you just can't have any more but you still don't have enough. Your .... is so fucked up but you just can't help it. Oh, we all love these moments!

The thing..

5. srpna 2013 v 22:22 | Corneille

It's been ripping my heart for so long. This fucking feeling that's not gonna let go. I suffer from panic anxiety. Meaning I sometimes panic for no fucking reason. It feels like I'm gonna die right the moment. I don't feel save, I feel like I have no breath or like there's no oxygen coming to my blood. Shits, right? I know it's unrealistic. Sometimes I'm better. Sometimes I'm not. It's crazy. Lately I've been fighting bravely. You know, you never must take life so seriously. It's not like you gonna suck here forever. One day there'll be just peace and nothing elese. The day you're dead. And that's kinda calming me down. That and the reason. But the reason's not enough sometimes. At these kind of times the only thing that can save you is some strong positive emotion. Might be a hug, fucking, being drunk as hell and having a party with your friends or just the knowledge that you're gonna die one day anyway. HAha.

For the first time ..

31. srpna 2012 v 19:07 | Monique Corneille
I am terrified to live for the first time .. it's my first time .. first life.

You're an artist and that's all that matters!

18. července 2012 v 17:33 | Corneille
I had a dream about young girl with purple hair sitting and holding a glass of white wine. She had a ponny tail which was turning into a snake. And she told me that being an artist was a gift. A big gift that had also its dark side. That being an artist ment having a special mind. And sice you have it you can create really amazing art. But there's always a tax for everything. She reminded me my gift. Being insane means being capable of feel real art, of appreciate it. Be able to see its real value.

oh pleaaase

3. února 2012 v 19:55 | Corneille

Gimmi some booze ! Oh boy, I'm so pricky nervous!!! :D :D Oh please, let it be fine.. oh please ... save me vodka :D Oh boy ... !!!!!! I need you boy ! Whatever, that's just me, Corneille. (...) And if you don't .. you know what? Suck you by yourself!! I don't give a shit.

Oh yes!

29. ledna 2012 v 20:28 | Corneille

Kill my mind

25. ledna 2012 v 19:17 | Corneille


Láska je naše slepá iluze, bolest prozření a hudba to léčí, .. . Let it be fine. Leave me alone. Chci se oddělit od mé mysli, zničit ji, tak, jako ona ničí mě. Odpojit, oddělit. Let it ring on ...

Já chci pryč!

25. ledna 2012 v 17:03 | Corneille

Zase jednou optimisticky ...

Oh boy, .. jak má člověk dneska v něco věřit a doufat, když se stačí ohlídnout kolem sebe a vidíte to, co vidíte. Respektive vidíte lidi, jaký vidíte. Jejich názory,.. to je sračka.

Když zemřel Václav Havel, z úst jistých mých spolužáků vyšla slova jako .. "no nevim, proč bych měla smutnit, můj děda to nebyl, byla to jeho práce přece, že jo, tak jako coo??" (totální výmaz) .. anebo "bavila jsem se o tom s dědou a on říkal, že všechno rozkrad a byl to ***" ... geniální. A když dneska přišla řeč na komunismus, myslela jsem, že omdlím. Názory jako "já komunisty neodsuzuju, v tý době sem nežila, třeba se ty lidi měli líp že jo,.." A co třeba demagogie, to, že když člověk řekl vlastní názor, šel sedět, to, když člověk nebyl udavačská svině, neměl se dobře, vykonstruovaný procesy s lidma, který se podíleli na odboji během války nebo byli prostě moc chytrý .. - obžalovat, zabít, vše legáně, protože představovali nebezpečí pro ten hnusnej režim. Nemohli ste cestovat. Nemohli ste studovat. Mít doma anglickou vlajku nebo desku v angličtině znamenalo kriminál. Tak jak doprdele z těch lidí může vypadnout "já to neodsuzuju, nežila sem tam.." bla bla do **** holka od toho existuje dějepis, aby se člověk učil z chyb předešlých. Ale to by někdo nesměl bejt vypatlanej....

Kde to žiju?? !

Je fakt, že chytrý, vzdělaný, charakterní a statečný lidi tu vyvraždili nacisti. Co nevyvraždili nacisti, vyvraždili komunisti. A co nevyvraždili komunisti, to zdrhlo do zahraničí. ... takže co tu zbylo??? Odpovědí jest pohled kolem sebe ... sračky.

Nothing

22. ledna 2012 v 13:59 | Monique
My feelings mean nothing to them ... please accept I am the strange !!!

 
 

Reklama